XXV OGÓLNOPOLSKI SUDECKI RAJD NARCIARSKI  KTN "PSIE POLE"
"MASYW ŚLĘŻY" 
2007

 

  [Rozmiar: 418183 bajtów]  

XXV Ogólnopolski Sudecki Rajd Narciarski

Masyw Ślęży 2007”

Na tytuł jubileuszowego rajdu „Psiego Pola” wybrano „Śląski Olimp” - Masyw Ślęży. Wobec skromności obszarowej tego masywu, symbolicznie przewidziano jeden dzień imprezy na jego penetrację, przenosząc pozostałe dni rajdu w niedalekie sąsiedztwo, gwarantujące dobre warunki śniegowe – w pasmo Gór Sowich. Z tą gwarancją śniegu wyszło w sumie dość ryzykownie, bowiem temperatury stycznia i lutego pobiły wieloletnie rekordy ciepła. Odwoływano wiele imprez narciarskich nie tylko na Dolnym Śląsku, a nawet w Alpach. Jednak dla potrzeb wędrówek na śladówkach starczało śniegu w całych Górach Sowich.
Rajd odbył się w dniach od 14 do 18 lutego 2007 r. i zgromadził 55 uczestników na trzech trasach 5-dniowych i jednej 2-dniowej. Stałą bazę zorganizowano w sympatycznym gospodarstwie agroturystycznym „Śnieżynka” w Rzeczce (nomen omen identycznej, jak stałe logo wszystkich dotychczasowych rajdów).
Na zakończenie imprezy wybrano Ośrodek Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, prowadzony przez polsko – niemiecką Fundację Krzyżowa. Ośrodek ten to odrestaurowana dawna posiadłość rodziny von Moltke.

Program rajdu w Górach Sowich obejmował następujące partie masywu:

 • rejon Przeł. Jugowskiej, Kalenicy Bukowej, Koziej Równi i Przeł. Sokolej,

 • rejon Osówki, Włodarza i Walimia,

 • rejon Srebrnej Przełęczy, Twierdzy Srebrnogórskiej, Przeł. Woliborskiej i Woliborza

 • Wielkiej Sowy, rejon Przeł. Walimskiej, Koziego Siodła oraz Rzeczki,

 • w ostatnim dniu Masyw Ślęży (z przejściem z Przeł. Tąpadła na Ślężę i zejściem do Sobótki).

Rajd obfitował w bogaty program krajoznawczy, a to:

 • zwiedzanie nowo otwartego kompleksu „Włodarz”, kolejnego fragmentu podziemnych sztolń, budowanych przez Niemcy w latach 1943-44 w ramach planu „Riese”,

 • wizytę w ośrodku dla bezdomnych „Albertówka” w Jugowicach, prowadzonym przez proboszcza parafii p.w. św. Elżbiety we Wrocławiu ks. Franciszka Głoda, honorowego członka KTN „Psie Pole”,

 • zwiedzanie Twierdzy Srebrnogóskiej oraz ścieżki dydaktycznej śladami sowiogórskiej kolejki zębatej tzw. szlak wiaduktów,

 • odwiedzin w schroniskach: „Zygmuntówka”, „Na Przeł. Srebrnej”, „Sowa”, „Orzeł” oraz „ Na Ślęży”,

 • zwiedzenie Kościoła Pokoju w Świdnicy,

 • wreszcie pobyt i zwiedzenie ośrodka i pałacu w Krzyżowej.

Realizację tak bogatego programu turystycznego i krajoznawczego umożliwił wynajęty autokar, którym dysponowali organizatorzy przez cały czas trwania imprezy.

Uroczyste zakończenie rajdu odbyło się w sobotę 17 lutego w pałacu w Krzyżowej, w którym uczestniczyli: przewodniczący KTN ZG PTTK kol. Andrzej Stróżecki, w przeszłości prowadzący „trasy zawierciańskie” na kilku rajdach „Psiego Pola”, oraz v-ce przewodniczący tejże komisji kol. Krzysztof Assbury z Warszawy, który był uczestnikiem pierwszego rajdu w 1983 roku.

Na spotkaniu wspominano ubiegłe imprezy, zaprezentowano filmowe fragmenty niektórych z nich. Kolega Jerzy Zarębski, który był komandorem wszystkich (z wyjątkiem jednego w 1992 roku) 25 rajdów, otrzymał wiele podziękowań za ich organizację i prowadzenie, m.in. dyplom uznania od KTN ZG PTTK w Krakowie, pisemne podziękowanie od bratniego klubu „Ostańce” z Zawiercia oraz wiele upominków od uczestników. Dziękując za wyrazy wdzięczności, przekazał prowadzenie następnych rajdów młodszym działaczom klubu. Śpiewy i wspominki  trwały do późnej nocy.

  [Rozmiar: 401459 bajtów]

Poszczególne trasy prowadzili: Julietta Janczewska, Jerzy Zarębski, Regina Marczyk oraz Teresa Maciek-Dac i Kazimierz Dura.

  [Rozmiar: 369159 bajtów]

Koszty imprezy pokrywali w całości sami uczestnicy, a przyznana dotacja przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w znacznym stopniu obniżyła ich obciążenie.

Jerzy Zarębski

  [Rozmiar: 417110 bajtów]

Zdjęcia z tras  w     galerii