WSTĘGA  SUDETÓW  POLSKICH  TRASA 4 


KARKONOSZE - Śląski Grzbiet


Proponowana trasa:  Dom Śląski - Spalona Strażnica - Pod Małym Szyszakiem ( po polskiej stronie grzbietu) z wykorzystaniem znakowanej Trasy Narciarstwa Biegowego Karkonoskiego Parku Narodowego (pokrywa się z czerwonym zimowym szlakiem pieszym)
(możliwy dojazd do Karpacza autobusem ) 

Początek wędrówki zależy od punktu dojścia do magistrali : Dom Sląski – Mały Szyszak.
Wariant I - krzyżówka dróg o nazwie Spalona Strażnica na Równi pod Śnieżką (od schroniska Strzecha Akademicka).
Wariant II- Dom Śląski (od górnej stacji wyciągu na Kopę). Kierunek przejścia trasy jest dowolny.

W sumie: dystans 7 km, przewyższenie 100 m   
mapka i informacje dostępne na  stronie: http://www.kpnmab.pl/pl/news/trasa-narciarstwa-biegowego-na-terenie-kpn,22

Jeśli nasza wędrówka ma się zakończyć w miejscu jej rozpoczęcia, warto skorzystać z czeskich tras narciarskich poprowadzonych między Małym Szyszakiem, hotelem Luční bouda i Śląskim Domem Do Karpacza można wrócić wyciągiem lub na nartach. Zjazd do Strzechy Akademickiej (niebieski szlak pieszy), dalej do Świątyni Wang (zielony szlak pieszy) .
 Oznakowanie trasy stanowią pomarańczowe tabliczki kierunkowe, informujące o długości poszczególnych odcinków. W wybranych punktach (Kopa, Dom Śląski, Spalona Strażnica) ustawiono tablice informacyjne z mapą trasy i profilem wysokościowym jej przebiegu. W schroniskach polskich i czeskich dostepne są bufety/restauracje.

Trasa jest szczególnie atrakcyjna na przedwiośniu, przy dobrych warunkach śniegowych (firn) i dobrej widoczności.


W Karpaczu Górnym , od ulicy Karkonoskiej 55, poprowadzona jest jedna z piękniejszych tras biegowych w Europie, o długości 2,5 km. Posiada ona homologację FIS-u.
Z tego samego miejsca można także rozpocząć wycieczkę Drogą Chomątową na tzw. Widok - miejsce, gdzie przy ładnej pogodzie rozpościera się piękna panorama Kotliny Jeleniogórskiej. Trasa prowadzi łagodnie pod górę, zazwyczaj jest przygotowana.
 

  Opracowanie: luty 2014