WSTĘGA  SUDETÓW  POLSKICH  TRASA 1 


GÓRY IZERSKIE - Świeradów Zdrój


Proponowana trasa:   Stóg Izerski - Polana Izerska - Chatka Górzystów - Sina Droga - Jarzębcza Polana - Stóg Izerski z wykorzystaniem trasy narciarskiej „Szlak Cietrzewia” i pieszego, czerwonego szlaku turystycznego
(dojazd transportem indywidualnym do Świeradowa Zdroju,wjazd na Stóg Izerski kolejką gondolową)

Szlak Cietrzewia wraz z trasami czerwonego szlaku pieszego, na którym w zimie jest zazwyczaj założony ślad narciarski, pozwalają na przemierzenie 18 kilometrowej pętli zaczynającej się i kończącej przy stacji gondolowej na Stogu Izerskim. Odpoczynek i wyżywienie zabezpieczają na trasie : schronisko „Na Stogu Izerskim”, Chatka Górzystów oraz bar na górnej stacji gondoli.


Start  przy górnej stacji gondoli, skąd na zachód, przez Stóg Izerski, do Łącznika i dalej Drogą Telefoniczną do Polany Izerskiej (Drwale); od tego miejsca wybieramy wariant w kierunku na Halę Izerską i dalej do Chatki Górzystów. Stamtąd wracamy przez Jarzębczą Polanę do Polany Izerskiej i dalej, za czerwonymi znakami szlaku pieszego, trawersując Świeradowiec i Łóżec do górnej stacji gondoli.

W sumie: dystans 18 km; przewyższenie 170 m  
mapka tras dostępna na stronie: http://swieradowzdroj.pl/artykul/2210/izerski-szlak-cietrzewia 

Szlak Cietrzewia funkcjonuje od 2012 r. Rozpoczyna się na Stogu Izerskim, na który należy dostać się kolejką gondolową (ewentualnie pieszo lub na nartach - szlakami turystycznymi). Szlak narciarski rozpoczyna się przy górnej stacji gondoli, skąd biegnie drogą asfaltową do Łącznika, dalej Drogą Telefoniczną do Polany Izerskiej (Drwale), zaś od tego miejsca rozwidla się na 2 warianty. 
Pierwszy wariant:  po zjeździe na Halę Izerską dociera do Chatki Górzystów, prawie płasko biegnie przez rezerwat, Kobylą Łąkę i Stację Turystyczną ORLE do Jakuszyc – długość ok. 18 km. 
Drugi wariant:  Polana Izerska - Jarzębcza Polana - Ceglana Droga - Sina Droga - Konna Ścieżka - Rozdroże pod Cichą Równią - Dolny Dukt Końskiej Jamy - Polana Jakuszycka – długość ok. 19 km.
 

 Długości poszczególnych odcinków Szlaku Cietrzewia:
Stóg Izerski - Polana Izerska (Drwale) - 6 km
Drwale - Chatka Górzystów - 3 km
Chatka Górzystów - Orle - 5 km
Orle - Jakuszyce - 5 km
Chatka Górzystów - Cicha Równia - 6 km
Cicha Równia - Jakuszyce - 3 km  

  Opracowanie: luty 2014/ aktualizacja luty 2019