WSTĘGA  SUDETÓW  POLSKICH  TRASA 19 


GÓRY OPAWSKIE  - Góra Parkowa


Proponowana trasa:   "Pętla wokół Przedniej Kopy" – "Pętla na Zapadlisku" z wykorzystaniem znakowanych tras narciarskich
(dojazd transportem indywidualnym parking w Głuchołazach Uzdrowisku; możliwy dojazd PKS )

Proponowana trasa stanowi połączenie tras: wokół Przedniej Kopy (trasa III oznaczona kolorem zielonym na załączonej mapce) z pętlą na Zapadlisku (trasa II oznaczona kolorem niebieskim).
Noclegi i wyżywienie oferują Głuchołazy i okoliczne miejscowości.


Start spod „Gościńca Pod Bukiem”, szlakiem pieszym czerwonym, do początku pętli trasy III; dalej na zachód i południe wokół Średniej Kopy i na wschód poprzez Przełęcz Siodło do łącznika z pętlą niebieską. Po obejściu pętli na Zapadlisku z powrotem łącznikiem na trasę zieloną, którą na północny wschód powrót do gościńca.

W sumie: dystans 12 km; przewyższenie 60 m  

mapka i informacje dostępne na stronie:  http://goryopawskie.net/index.php/szlaki/narciarskie

Góry Opawskie, to najdalsze pasmo Wschodnich Sudetów, którego częścią jest wznosząca się nad Głuchołazami rozległa, z kilkoma kulminacjami, Góra Parkowa.
Przy sprzyjających warunkach śniegowych jest możliwość wypadu na wycieczkę narciarską w rejon Góry Parkowej, tym bardziej, że od początku 2013 r. funkcjonują turystyczne szlaki narciarstwa biegowego. Utworzone ze środków Unii Europejskiej.
Trasy zaprojektował i utrzymuje poprzez zakładanie śladu Głuchołaski Klub Turystyki Narciarskiej.

Na obszarze pomiędzy Głuchołazami, Konradowem i Podlesiem jest wytyczona pętla – trasa II - o długości 7 km biegnąca otwartym terenem polami i łąkami, po dawnych terenach złotonośnych, ponad słynną Sztolnią Trzech Króli.

Na Górze Parkowej znajduje się 5 kilometrowa pętla trasy III biegnąca leśnymi drogami wokół Średniej Kopy. Są to tereny po wydobywcze piasków złotonośnych przez dawnych gwarków. Dotarcie do tej pętli z Głuchołazów szlakiem pieszym czerwonym.

Na najwyższy szczyt Gór Opawskich – Biskupią Kopę można udać się na nartach wykorzystując trasy rowerowe z Jarnołtówka lub Pokrzywnej, a tam przejśc trasę polsko-czeską zwaną "Pętla Wolfa" o długości 6,5 km.

  Opracowanie: luty 2014