WSTĘGA  SUDETÓW  POLSKICH  TRASA 18 


MASYW ŚNIEŻNIKA  - Kletno


Proponowana trasa:  Kletno - rozdroże pod Porębkiem - Kamienica - Droga Nad Lejami - rozdroże pod Porębkiem - Pętla Góry Młyńsko - Kletno  z wykorzystaniem utrzymywanego szlaku narciarskiego oraz pieszego szlaku niebieskiego
(dojazd transportem indywidualnym z Kłodzka, skręcamy w Żelaźnie na Lądek Zdrój, Stronie Śląskie i przez Nową Morawę na parking w Kletnie )

W pobliżu parkingu znajduje się restauracja "dla motocyklistów" czynna cały rok.


Start z parkingu w Kletnie na południowy wschód na rozdroże pod Porębkiem (1,3 km), stamtąd na wschód, w dół, za znakami pieszego szlaku niebieskiego do Kamienicy (1,5 km) skąd trasą narciarską na południe do Drogi Nad Lejami . Dalej w kierunku źródeł Kamienicy, po ok. 3 kilometrach skręt na północ i ponad kolejnymi lejami na rozdroże pod Porębkiem (9 km). Stamtąd wokół Młyńska (6,5 km) na rozdroże pod Porębkiem i zjazd do Kletna (1,3 km).

W sumie: dystans 20 km; przewyższenie 300 m   

mapka i informacje dostępne na stronie: http://stronie.pl/12/informator_turystyczny.html#action=popup&id=268

Gmina Stronie Śląskie wraz z czeskimi partnerami: Starym Mestem oraz Związkiem Gmin Orlicko realizuje projekt rozwoju narciarstwa biegowego w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika, pt. : „Jazda na nartach biegowych w turystycznej destynacji Králický Sněžník – Śnieżnik - Góry Bialskie”.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007 - 2013 Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska.
Po polskiej stronie szlak ma charakter liniowy (poza małą pętlą „Biały Spław” w Bielicach i Górą Młyńsko w Kletnie, nie tworzy zamkniętych pętli) i oznaczony zostanie kolorem czarno-pomarańczowym.

W tzw. worku bialskim w Bielicach szlak łączy się natomiast ze szlakami-pętlami czeskiego ośrodka narciarskiego Paprsek(
http://www.paprsek.net/Mapy-Bezky) a na Przełęczy Puchacza ze szlakiem-pętlą czeskiego ośrodka narciarskiego Dolni Morava (http://www.dolnimorava.cz/bezecke-trate/).
Na Przełęczy Śnieżnickiej i na Hali pod Śnieżnikiem szlak spotyka się ze szlakami narciasrtwa biegowego gminy Bystrzyca Kłodzka, prowadzącymi do Międzygórza (również oznakowane kolorem czarno-pomarańczowym).

  Opracowanie: luty 2014