WSTĘGA  SUDETÓW  POLSKICH  TRASA 17 


GÓRY BIALSKIE  - Bielice


Proponowana trasa:  Bielice - dolina Białej Lądeckiej - zbocza Rudawca - Bielice  z wykorzystaniem utrzymywanego od zimy 2013 roku szlaku narciarskiego oraz szlaku rowerowego
(dojazd transportem indywidualnym, z Kłodzka przez Żelazno, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie, Gierałtów do Bielic )

W Bielicach przygotowano place z miejscami parkingowymi: naprzeciwko Kościoła (większy) i leśniczówki (mniejszy), można tam też skorzystać z restauracji w Chacie Cyborga.

Start z ostatniego parkingu drogą prowadzącą w górę Doliny Białej Lądeckiej do punktu spotkania z pętlą „Biały Spław” ( 5,5 km). Stąd w prawo, "Duktem nad Spławami",  wokół Puszczy Jaworowej i Rudawca do skrzyżowania (po 8 km) z odejściem trasy „Velký Šengen”; za skrzyżowaniem w prawo, w dół i drogą Czarny Dukt, oznakowaną jako rowerowa, zjazd do Czarnobielskiego Duktu, którym do leśniczówki w Bielicach (4 km).

Przy słabych umiejętnościach zjazdowych lepszym wariantem będzie przebycie trasy w odwrotnym kierunku.

W sumie: dystans 18 km; przewyższenie 200 m  
 mapka i informacje dostępne  na stronie: http://stronie.pl/12/informator_turystyczny.html#action=popup&id=268


Gmina Stronie Śląskie wraz z czeskimi partnerami: Starym Mestem oraz Związkiem Gmin Orlicko realizuje projekt rozwoju narciarstwa biegowego w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika, pt. : „Jazda na nartach biegowych w turystycznej destynacji Králický Sněžník – Śnieżnik - Góry Bialskie”.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007 - 2013 Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska.
Po polskiej stronie szlak ma charakter liniowy (poza małą pętlą „Biały Spław” w Bielicach i Górą Młyńsko w Kletnie, nie tworzy zamkniętych pętli) i oznaczony zostanie kolorem czarno-pomarańczowym.

W tzw. worku bialskim w Bielicach szlak łączy się natomiast ze szlakami-pętlami czeskiego ośrodka narciarskiego Paprsek(
http://www.paprsek.net/Mapy-Bezky) a na Przełęczy Puchacza ze szlakiem-pętlą czeskiego ośrodka narciarskiego Dolni Morava (http://www.dolnimorava.cz/bezecke-trate/).
Na Przełęczy Śnieżnickiej i na Hali pod Śnieżnikiem szlak spotyka się ze szlakami narciasrtwa biegowego gminy Bystrzyca Kłodzka, prowadzącymi do Międzygórza (również oznakowane kolorem czarno-pomarańczowym).

  Opracowanie: luty 2014