WSTĘGA  SUDETÓW  POLSKICH  TRASA 13 


GÓRY ORLICKIE  - Zieleniec


Proponowana trasa:    ponad Zieleńcem  z wykorzystaniem znakowanych tras pieszych (szlak niebieski) i narciarskich: czarnej i zielonej oraz tras czeskich
(dojazd transportem indywidualnym z drogi nr 8: Duszniki – Kudowa do Zieleńca)

Start trasy z ostatniego, południowego parkingu, z niebieskim szlakiem pieszym pod górę długim wznoszącym zakosem. Na trawersie w kierunku górnych stacji wyciągów, zostawiając szlak niebieski, przecinając trasę zjazdową (uwaga na narciarzy) do trasy narciarstwa biegowego równoległej do granicy, ponad wyciągami narciarskimi. Dalej trasą narciarską do spotkania z zielonym szlakiem pieszym, z którym podejście na Orlicę. 

Z Orlicy na południe – dla urozmaicenia - stroną czeską, jedną z wybranych tras dochodzimy do Masarykowej Chaty. Stamtąd na wschód do granicy, po jej przekroczeniu kierujemy się na północ, aby dojść do trasy, którą szliśmy na Orlicę. Po dojściu do tej trasy wracamy do parkingu zjeżdżając drogą, którą wchodziliśmy na grzbiet.

Wyżywienie i noclegi zabezpieczają liczne punkty i miejsca w Zieleńcu (dzielnicy Dusznik Zdroju), dostępne liczne parkingi.


W sumie: dystans (po stronie polskiej) 5,5 km; przewyższenie 290 m  
 
Mapka tras czeskich na stronie: http://www.orlickehory.net/aktuality/rampusakovy_listy/10-11.pdf

Większość tras biegowych w Zieleńcu spotyka się przy "Kamieniu". Tak popularnie nazywane jest miejsce tuż przed wjazdem do Zieleńca (od strony drogi nr 8), gdzie stoi obelisk z pamiątkową tablicą poświęconą Heinrichowi Rübartschowi - lokalnemu prekursorowi turystyki aktywnej i narciarstwa biegowego. W tym miejscu znajduje się też tablica informacyjna z mapą, na której zaznaczono poszczególne trasy biegowe. Trasy te są oznaczone, dość łatwe, regularnie przygotowane ratrakiem.

Najpopularniejsze trasy w tej okolicy to trasa Rübartscha na Orlicę -dł. 2,5 km, (gdzie połączenie z czeską trasą umożliwiającą dotarcie do Masarykowej Chaty i dalej na Wielką Desztnę), trasa Zieleniec (trasa przy górnych stacjach wyciągów) –dł. 5,5 km, Trasa Masarykova Chata –dł. 5,3 km (łącznik z trasami czeskimi), trasa Schengen-dł. 3.3 km, Trasa Chamonix –dł. 2,5 km. Trasy biegowe przygotowane przez ratraki powstały z inicjatywy polsko-czeskiej w latach 2009-2010, łączą one Zieleniec z czeskimi ośrodkami narciarskimi : Olešnice, Deštne, Rokytnice v Orlických Horách.

  Opracowanie: luty 2014