WSTĘGA  SUDETÓW  POLSKICH  TRASA 11


GÓRY SOWIE  - Przełęcz Jugowska


Proponowana trasa:   Bielawa - Przełęcz Jugowska - Kozie Siodło -Schronisko Sowa - Przełęcz Jugowska - Bielawa  z wykorzystaniem znakowanych, utrzymywanych tras narciarskich
(dojazd transportem indywidualnym przez Dzierżoniów, Pieszyce i Kamionki lub od strony południowej od Sokolca i Jugowa, na przełęczy parking)

Góry Sowie to najbliższe od Wrocławia pasmo Sudetów z utrzymywanymi trasami narciarskimi, od których Wrocław dzieli zaledwie 70 km. Bazą wypadową jest dobrze zagospodarowana Przełęcz Jugowska z zawsze odśnieżonymi parkingami i z bufetem. W pobliżu schronisko „Zygmuntówka” restauracja „ Bukowy Dwór”.

Start z Bielawy (ul. Nowobielawska) trasą „Trzy Buki” do Przełęczy Jugowskiej skąd północną częścią pętli trasy „Niedźwiedź ” wokół Niedźwiedziej Skały na Kozie Siodło i dalej trasą „Sowa” do schroniska Sowa. Powrót na Kozie Siodło skąd południową stroną pętli trasy „Niedzwiedź” na Przełęcz Jugowską. Z przełęczy trasą „Trzy Buki” powrót do Bielawy.

W pobliżu trasy narciarskiej „Sowa” jest możliwość wejścia na nartach na kopulasty wierzchołek Wielkiej Sowy, gdzie znajduje się odnowiona wieża widokowa z bufetem, będąca niewątpliwą atrakcją Gór Sowich. Inne warianty wędrówek, w oparciu o opisane, znakowane trasy, można realizować z parkingu na przełęczy, skąd krótkie podejście do schroniska Orzeł i na trasę do Schroniska Sowa. Drugim obszarem w Górach Sowich, gdzie wytyczone zostały trasy narciarstwa biegowego, są okolice twierdzy nad Srebrną Górą.


W sumie: dystans 21 km, przewyższenie 320 m  
mapka dostępna na stronie: http://pieszyce.pl/ftp/trasy_biegowe/trasy_biegowe.htm  
oraz z dodatkową trasą "NIetoperz":http://www.pieszyce.pl/?s=subsite&id=1235

  Opracowanie: luty 2014