RAJD SUDECKI  2014


"ŚLADAMI   MARIANNY"W tym  roku Narciarski Rajd Sudecki  zorganizowaliśmy z myślą o przypomnieniu licznych dokonań  Marianny Orańskiej,  której działania  wpłynęły na  atrakcyjność  ziem między Kamieńcem Ząbkowickim,  Międzygórzem i czeską miejscowością Bílá Voda, a o których  można poczytać na  kolejnej stronie.

W trakcie przygotowań do rajdu zaplanowaliśmy przejście kilku tras w Górach Bialskich,  Złotych i w Masywie Śnieżnika .
Cieszyliśmy się na pokazanie rajdowiczom nowych tras narciarstwa biegowego wykonanych w ramach unijnych dotacji w gminie Stronie Śląskie,   choć z braku śniegu poniżej wysokości 900 m.n.p.m. 
 było to nieco utrudnione. 

         [Rozmiar: 11819 bajtów]       


  [Rozmiar: 40469 bajtów]

Panorama jaka ukazała się  na łąkach powyżej Bolesławowa - gdzie była główna baza rajdu  -  skłaniała do wniosku,  że tym razem nie założymy nart,  ale Ci którzy byli pod Śnieżnikiem  zapewniali,  że tak żle  nie jest.

   [Rozmiar: 49397 bajtów]

Pierwszy dzień pozwolił nam zorientować się  w warunkach śniegowych w rejonach innych niż Śnieżnik - zwłaszcza po wejściu
na  szczyt Orlika. 

Podobnie jak w ubiegłym roku jedna z tras była wydłużona o kilka dni, dzięki Jarkowi, który już w zeszłym sezonie zadeklarował prowadzenie trasy tygodniowej.  
 Tym razem uczestnicy tej trasy, zanim dołączyli do reszty,  nocowali w schronisku  "Na Śnieżniku".  

O śnieg w  tym roku było niełatwo, ale wysokie położenie  schroniska pozwalało na zapięcie nart już na progu budynku, a kilkuramienny Masyw Śnieżnika wykorzystano  na piękne przejscia narciarskie po polskiej i czeskiej stronie. Miłą niespodzianką był fakt, że górne odcinki tras worka Bialskiego były w pełni przejezdne  i choć wg danych na czeskich stronech internetowych "neupraveno" to jednak  wystarczająco ośnieżone, aby przez wiele kilometrów wędrować na nartach. 

Chetni mieli też okazję zwiedzenia Jaskini Niedzwiedziej, pieszego wejscia na Borówkową i obejrzenia Lądka Zdroju.

     [Rozmiar: 38456 bajtów]  
 

[Rozmiar: 48546 bajtów]  W drodze do Paprska, na jednym z zakrętów duktu "Nad Spławami" można było zobaczyć niemal wszystkich uczestników rajdu jednocześnie.

Rajd zakończyliśmy w Kamieńcu Ząbkowickim trasą krajoznawczą  wiodącą przez wnętrza i ogrody nowo otwartego (maj 2013) pałacu Księżny Marianny Orańskiej
( zwiedzanie – dzięki przychylności Wójta Gminy – było, dla naszej grupy bezpłatne)

   [Rozmiar: 36732 bajtów]

     [Rozmiar: 37554 bajtów]

    [Rozmiar: 33171 bajtów]

  [Rozmiar: 86894 bajtów]

oraz zwiedzaniem kościoła Najświętszej Marii Panny i św. Jakuba Starszego w pocysterskim zespole klasztornym.

[Rozmiar: 64835 bajtów]

Zapraszamy do galerii zdjęć:
wokół Bolesławowa;  do Paprska przez Żmijowiecsobotnie trasyniedzielawieczory.