W Bialskich, Orlickich, Stołowych

 

Coraz  to nowe obszary Sudetów posiadają regularnie ratrakowane trasy narciarskie.
     Proponujemy więc  narciarskie wycieczki (na śladówki i narty biegowe) w kolejne przygraniczne rejony, gdzie oczekują nas doskonale przygotowane trasy z założonymi śladami do stylu klasycznego i dowolnego.
    Pozwoli nam to uniknąć zatłoczonych tras Jakuszyckich, gdzie zamiast reklamowanych 100 km nie ma nawet 50. Wszystkie trasy kręcą się wokół dwóch szczytów:  Cichej Równi i Krogulca , na tzw. samolocie i  w stronę Białej Doliny pod Izerskimi Garbami - o ile te ostatnie nie są zajęte przez wyścigi psich zaprzęgów.
    Odpadły, dawniej przecierane,  trasy torem kolejowym, dookoła Koziego Grzbietu, z Orla do Chatki Górzystów, czy też górną drogą do Polany Izerskiej. Brakuje tras do Świeradowa i na Stóg Izerski (choć turyści zpuszczają się i tam, zakładając ślady). Aby nie stać w kolejkach do bufetów w Orlu i na Hali Izerskiej – jedź w inne miejsca gdzie będziesz szybko obsłużony  i napijesz się czeskiego piwa.
Od roku  2010 funkcjonują międzygraniczne trasy narciarskie w Górach Bialskich i Orlickich, sfinansowane z programu unijnego, a przygotowane profesjonalnie przez stronę czeską.

I. GÓRY BIALSKIE.

Tutaj Start w Bielicach z parkingu koło leśniczówki, skąd po 5 km przetartą drogą wzdłuż Białej Lądeckiej docieramy do tras narciarskich, oznakowanych na każdym rozdrożu kierunkowskazem z podaną odległością i załączoną mapą.

 Proponujemy poniższe trasy:


- Pętla Mały Szengen o długości 8 km

- Pętla Wielki Szengen o długości 17 km

- Pętla Pralinka o dł. 8 km

- Pętla Mała Pralinka o dł. 3 km

- Pętla Medvedi o dł. 8,4 km

- Pętla Pohadka o dł. 9,7 km.
Wszystkie te pętle spotykają się na rozdrożu Palas, skąd 500 m zjazdu do Chatki Paprsek, gdzie są restauracja i bufet. Wymienione trasy mają połączenie z trasą do Petrzikowa i Ramzowej, z główną magistralą w Jesionikach, a także z  Masywem Śnieżnika i Górami  Rychlebskimi. Trasy wytyczono na wysokości powyżej 900 m, tak że zapewniony jest śnieg, gdy na dole już zniknął na skutek odwilży.

 
[Rozmiar: 30272 bajtów]

                                     [Rozmiar: 106446 bajtów]

II. GÓRY ORLICKIE.

[Rozmiar: 20891 bajtów]



 

Tutaj wytyczona i utrzymana maszynowo jest trasa ""Zieleniec"" o długości 5 km z dwoma punktami wyjścia:

- na końcu Zieleńca pierwszą leśną drogą na południe;

- na początku Zieleńca przy tzw. Kamieniu Ruebartscha gdzie idzie zielony szlak na Orlicę.

 

Trasa prowadzi nad wyciągami narciarskimi - jest oznakowana tabliczkami.
W części zachodniej, na rozdrożu, ma boczne odcinki: jeden prowadzący na Orlicę o dł. 1,3 km , gdzie łączy się z główną magistralą Orlicką, drugi odcinek zwany Szengen o dł. 2 km prowadzący stokową drogą poniżej Orlicy.
Z trasy Zieleniec poprowadzony jest łącznik do Masarykowej Chaty (restauracja i bufet), przy której trafimy na połączenie z główną magistralą Orlicką - w stronę Wielkiej Desztnej.
Pod jej kulminacją znajduje się bufet czynny tylko w Weekendy, dalej droga prowadzi  głównym grzbietem aż do twierdzy Haniczka.

   [Rozmiar: 13722 bajtów]  

Dojazd:
-  do Zieleńca, gdzie są liczne parkingi i knajpeczki
-  lub na Przełęcz pod Szerlichem, gdzie czekają bezpłatny parking i bufet w Hajence, a powyżej Masarykowa Chata.
Śnieg gwarantowany gdyż trasy narciarskie poprowadzone są na wysokości 900- 1100 m.

 Gwoli przypomnienia; na terenie wierzchowiny  Gór Stołowych 
od Karłowa po Batorów utrzymywane są trasy narciarskie ratrakiem przez GOSIR w Radkowie łącznie o dł. 35 km, tworzące różne pętle. Jedna z nich prowadzi do Pasterki (obok schroniska Pasterka, z noclegami  i  bufetem)  skąd wytrasowaną drogą można dojść do  połączenia z trasami narciarskimi po stronie czeskiej w rejonie Polic (Broumowskie Ściany i Ostasz).
Dojazd na parking w Karłowie, obok wypożyczalni nart; w pobliżu restauracja.
Jako że trasy te leżą niżej od pozostałych , podczas odwilży może brakować pokrywy śnieżnej
.

[Rozmiar: 71038 bajtów]